Dirmil Mah. İnönü Cad. No:117/B Yalıkavak/Bodrum

Yağmur Oluğu Temizleme

Yağmur Oluğu Temizleme

Yağmur Oluğu Temizleme

Belirli dönemlerde yağmur oluklarının temizliğinin yapılması meskenin ömrü açısından elzemdir. Suyun duvar ve çatıdan uzak tutulmasını sağlayan olukların tıkanması sonucu su çatıda birikir ve tahribata neden olur. Bunun sonucunda daha büyük masraflar ortaya çıkabilir. Tadilat gibi yüksek maliyetler ödememek adına yağmur olukları en az iki senede bir temizlenebilir. Bazı meskenlerin ağaçlar açısından bol alanda kurulu olması halinde bu süre daha da kısalır.

Yağmur oluklarının tıkanmasına birden fazla etken sebebiyet verebilir. Ağaçlardan uçan yapraklar, dallar, kuşlar tarafından getirilen maddeler olukların tıkanmasının önemli nedenleri arasında yer alır. Oluklardaki tıkanma drenaj borusunda gerçekleşir. Dolayısıyla bu bağlantı noktasının düzenli kontrol edilmesinde fayda vardır. Burada yaşanan hasar nedeniyle oluğun konumunda değişme söz konusu olabilir, bu da oluktan suyun çıkışını engeller hatta durma noktasına getirebilir.

Yağmur Olukları

Farklı modellere sahip oluklar doğru monte edilseler bile kuşların uğrak noktaları olması ev hatta yuva yapmaları gibi nedenlerden dolayı giderleri tıkanabilir. Kış döneminde yağan şiddetli yağmurlar, temizlenmeyen oluktaki partiküllerin sürüklenmesine neden olur. Zamanla oluk gideri iyice tıkanır ve ilk yağan yağmurda taşma yaşanır. Bu taşmadan dolayı balkona veya evin çamından sular sızabilir, eşyalara zarar verme ihtimali artar. Çatıyı çürüten su duvarda rutubete sebebiyet verir. Bazı olularda giderin takınmasını önleyici malzemeler kullanılır. Yaprak önleyici denilen aparatlar oluk tıkanma süresini en aza indirir. Ancak temizlik yapılmaması halinde yardımcı aparatlar da uzun vadeli çözüm oluşturmaz.

Oluk temizliği riskli bir iş olduğundan dolayı uzman ekiplerce yapılması lazımdır. Tecrübeli ekipler tarafından gereken iş güvenliği tedbirleri alınır, doğru malzeme ve yaklaşım tarzı belirlenerek, olukların en çok kirlenen noktalarından itibaren temizlik süreci başlatılır. Kısa sürede tamamlanan temizlik sonrası yağmur oluğundaki varsa aksaklıklar düzeltilerek süreç neticelendirilir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: